Projekt "To(działa)my"
"Nasze Ślady"
My:
Andrzej, Nikola, Dawid, Fabian, Kamila i Oliwka- jesteśmy uczniami Zespołu Szkół Specjalnych z Mysłowic - i pod opieką pani Joli Skorek, zajmujemy się problemami zdrowego odżywiania. Gromadzimy przepisy i pokazujemy jak wykonać smaczne potrawy, jak wykorzystać to, co zazwyczaj uważa się za odpadki (waste)- słowem jak jeść ekologicznie.
Co i jak jemy, a ochrona środowiska
Żyjemy w świecie bardzo zmienionym przez człowieka.
Jeżeli w tym zmienionym świecie chcemy odżywiać się ekologicznie powinniśmy korzystać z takich produktów, których wytworzenie, a potem przetworzenie jest przyjazne dla środowiska. Ekologiczne nawyki żywieniowe, które mają wpływ na zdrowie człowieka i stan środowiska to między innymi:
EKO- UPRAWY
Jedzenie produktów z upraw ekologicznych- bo dzięki temu do gleby nie trafiają nawozy sztuczne ani chemiczne środki ochrony roślin;
MIĘSO
Ograniczenie spożycia mięsa- bo produkcja mięsa pochłania ogromne ilości energii, zatruwa glebę oraz jest przyczyną emisji dużych ilości dwutlenku węgla;
WARZYWA
I OWOCE
Spożywanie warzyw i owoców właściwych dla danej pory roku- powoduje ograniczenie kosztów przetwórstwa i przechowywania;
tRANSPORT
Wybór produktów pochodzących z upraw zlokalizowanych jak najbliżej miejsca zamieszkania- powoduje ograniczenie kosztów transportu;
